Blog

Sklep na WooCommerce: w grupie raźniej – skorzystaj z modułu polecanych produktów

Handel internetowy, czyli e-handel to dziedzina, która rozwija się w błyskawicznym tempie, szczególnie w czasie naprzemiennie ogłaszanych lockdownów. Jest to dobry sposób na dostosowanie się do dynamicznej sytuacji, ale wielu właścicieli wciąż zastanawia się co i jak należy uczynić, aby sklep na WooCommerce był jeszcze bardziej dochodowy. Innymi słowy: jaki widget aktywować w celu przyciągnięcia uwagi kupującego w dobie ogromnej konkurencji? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani uniwersalna dla wszystkich, dlatego dziś postaramy się podać przykład, który na pewno wzbogaci Wasz e-sklep i da klientowi sygnał, że jesteście zorientowani na jego potrzeby.

Czym jest moduł polecanych produktów?

Niewątpliwie WooCommerce to bogactwo widgetów i wtyczek, których zadaniem jest nie tylko personalizacja ustawień platformy sprzedażowej, ale również takie jej dostosowanie, by klient mógł przyjemnie spędzić czas na przeglądaniu produktów i zakupach w naszym sklepie. Sam moduł to po prostu jeden z wielu widgetów dostępnych w WooCommerce, dzięki któremu możemy skutecznie wyróżnić dany produkt, grupę lub grupy produktowe. Jak? Na przykład tak, aby wspomniane wyświetlały się w osobnej sekcji pod nazwą „polecane produkty”, „możesz lubić także” itd. A wszystko pod/nad/obok listy aktualnie przeglądanych przez klienta przedmiotów. Oczywiście wyróżnienie może być losowe albo z góry ustalone przez administratora sklepu. Takie rozwiązanie z pewnością wzbudzi zainteresowanie kupującego.

CROSS-uj dzięki modułowi

Specjaliści od e-commerce doskonale zdają sobie sprawę z mocy sprzedażowej, jaką posiadają sklepy internetowe, dlatego czynią wiele zabiegów i sztuczek, by maksymalnie wyśrubować konwersję. Jeśli chcecie osiągać podobne wyniki do starych wyjadaczy w branży, wykorzystajcie moduł polecanych produktów jako ważne narzędzie do realizacji strategii cross-sellingu, czyli sprzedaży krzyżowej.

O co chodzi? To proste – jeżeli Wasz asortyment to np. pieluszki wielorazowe, które posiadają różne warianty, rozmiary i linie funkcjonalne, to dzięki modułowi możecie pokazać klientowi np. dedykowane wkłady chłonne do takich pieluszek lub ciekawe akcesoria, które będą stanowiły przynajmniej komplementarny, a najlepiej rozbudowany zestaw do ekonomicznego pieluchowania. Dzięki temu możemy „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, ponieważ klient podczas jednej transakcji otrzymuje produkt, którego szukał oraz inne, dodatkowe przedmioty lub usługi, z których będzie zadowolony – zwłaszcza gdy otrzyma drobny rabat na to drugie. My z kolei zanotujemy większy zysk ze sprzedaży. Co ciekawe, osoby stawiające pierwsze kroki w kupowaniu przez internet mogą dzięki temu zrobić je szybciej oraz poznać lepiej ofertę odwiedzanego e-sklepu.

Podsumowanie

Wdrożenie widgetu (modułu) polecanych produktów z pewnością przykuje uwagę klientów, a dzięki strategii cross-sellingu pomoże im zaopatrzyć się w sposób kompleksowy podczas jednej transakcji. Co więcej, wzbudzi to zaufanie klienta, ponieważ proponowane produkty z dużym prawdopodobieństwem trafią w jego potrzeby zakupowe.

Konkurowanie z gigantami jak Amazon nie ma sensu, ale mając swoją niszę i pomysł na siebie oraz prowadząc nawet mały sklep internetowy na platformie WooCommerce, również możemy osiągać świetne wyniki finansowe przy stosunkowo małym zaangażowaniu w cały proces.

Bądźmy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Quis ipsum suspendisse ultrices gravida. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis.